ساخت اهم متر با قابلیت تنظیم رنج خودکار با استفاده از آردوینو

در این پست نحوه ساخت یک اهم متر با قابلیت تنظیم خودکار رنج را به شما آموزش خواهیم داد.

برای ساخت اهم متر شما به قطعات زیر نیاز دارید:

تجهیزات لازم

درباره پروژه

این یک اهم متر ساده با دامنه خودکار با استفاده از آردوینو است. مقاومت اندازه گیری شده با استفاده از صفحه نمایش LCD با اندازه 2*16 نمایش داده می شود. دستگاه به اندازه کافی دقیق است و از حداقل تعداد اجزای خارجی استفاده می کند. روش آسان برای اندازه گیری مقاومت نامعلوم استفاده از تقسیم کننده ولتاژ است. شما یک ولتاژ معلوم را روی دو مقاومت سری، یکی معلوم و دیگری نامعلوم اعمال می کنید و ولتاژ را در محل اتصال اندازه گیری می کنید. جریان از طریق دو مقاومت برابر خواهد بود. ولتاژ مقاومت نامعلوم با استفاده از ADC آردوینو نانو R3 اندازه گیری می شود. با استفاده از قانون اهم می توان مقدار مقاومت نامعلوم را به راحتی محاسبه کرد. شکل زیر مدار مربوط به تقسیم ولتاژ را نشان می دهد.

ساخت اهم متر با قابلیت تنظیم رنج خودکار با استفاده از آردوینو

ایده این پروژه و همچنین کد از وب سایت Circuits Today گرفته شده است، جایی که توضیحات دقیق تری در مورد عملیات و محاسبات ریاضی وجود دارد. آنچه در اینجا به آن نیاز داریم، طرحی برای تخمین مقدار Rx به طور تقریبی و سپس قرار دادن یک مقاومت منطبق به جای R1 است و به این روش، رنج خودکار گفته می شود. مداری که در زیر آورده شده است، مدار تنظیم رنج خودکار را نشان می دهد.

ساخت اهم متر با قابلیت تنظیم رنج خودکار با استفاده از آردوینو

دقت دستگاه در محدوده 10 اهم تا 100 کیلو اهم بیشترین است و در حدود +/- 5٪ است که با توجه به اینکه ساخت دستگاه نسبتاً ساده است نتیجه خوبی است. برای حداکثر دقت تهیه ابزار استفاده از یک منبع پایدار مطلوب است.

کدهای مربوط به این پروژه در زیر آورده شده است. کافیست آن را در Arduiono IDE کپی کنید و با یک اسم مناسب آن را ذخیره کرده و بر روی آردوینو بارگزاری کنید.

کد

شماتیک مدار کلی اهم متر در زیر آورده شده است. مدار زیر را ببندید و از کار با اهم متر دیجیتال خود لذت ببرید.

ساخت اهم متر با قابلیت تنظیم رنج خودکار با استفاده از آردوینو

مدیرسایت
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *